Nirvan Javan Stockholm
Stockholm-kollektionen från Nirvan Javan är inspirerad av skandinavisk design där enkelhet och tydliga former står i centrum. Bågarna kännetecknas av matta färger och en stil som känns ren och avskalad.
Visar alla 3 resultat
-

Nirvan Javan Stockholm 01
2 990kr -
-

Nirvan Javan Stockholm 02
2 990kr -
-

Nirvan Javan Stockholm 04
2 990kr -
Stockholm-kollektionen från Nirvan Javan
Stockholm-serien bygger på tanken att bra design inte behöver vara komplicerad. Former och proportioner är enkla och välbalanserade, vilket gör att glasögonen känns naturliga att bära i många olika sammanhang.
En tydlig detalj i kollektionen är de matta färgerna. De ger bågarna ett lite mer nedtonat uttryck och förstärker den skandinaviska känslan i designen. Resultatet blir glasögon som känns moderna men samtidigt ganska tidlösa.
Handgjorda bågar med genomtänkt passform
Bågarna i Stockholm-kollektionen tillverkas i acetat och är handgjorda med stor omsorg om detaljerna. Finishen är ren och välgjord, vilket gör att modellerna känns både lätta och genomarbetade.
Som alltid hos Nirvan Javan är passformen en viktig del av designen. Eftersom Nirvan Javan själv är optiker finns ett tydligt fokus på hur bågarna sitter i ansiktet. Det gör att glasögonen inte bara ser bra ut utan också känns bekväma att bära.
Stockholm-kollektionen passar därför bra för dig som gillar glasögon med en ren och minimalistisk stil.







